isobez bdot copy
OP. DR. İLKER SÖNMEZ
CERRAHİ KLİNİĞİ

Obezite Tedavileri

Mide Botoksu

Sağlık ve medikal estetik alanındaki gelişmeler, son yıllarda diyet yapamayanların imdadına yetişen yepyeni bir operasyon tekniğini ortaya çıkardı: mide botoksu!

 

 

Mide botoksu, son dönemde fazla kilo ile mücadelede kullanılan yeni bir yöntemdir. Bu yenilikçi uygulama sayesinde hasta, açlık hissinin azalmasıyla daha kolay diyet yapabilmenin avantajını yaşar.

 

Günümüzde birçok kişi, hem daha estetik bir görüntüye hem de sağlıklı ve zinde bir bedene kavuşmak için kilo vermek ister. Ancak iştahını dizginleyemediği için diyet yapamayan ve bu yüzden ideal kilosuna ulaşamayanların sayısı azımsanmayacak kadar fazladır.

 

Mide botoksu ile zayıflama, uzun süreli diyet programlarına uymakta ve egzersiz yapmakta zorlanan hastaların imdadına adeta bir ‘can simidi’ gibi yetişiyor.

 

Mideye yapılan botoks enjeksiyonu, mide sinirleri ve kaslarını 4-6 ay süreyle kısıtlayarak iştah azalır, midede uzun süren tokluk hissi oluşturur. Böylece kişi, daha az sıklıkta yemek ihtiyacı duyacak ve daha kolay kilo verecektir. Endoskopik bir işlem olan mide botoksu ile kilo verme uygulaması sedasyon altında yapılır. Mide botoksu yaklaşık 10 dakika süren bir işlemdir. 10 dakikada mide botoksu uygulamasının ardından hasta yaklaşık yarım saat ila 45 dakika arasında bir süreyle hasta odasında misafir edilir. Uygulamanın herhangi bir rahatsızlık veren etkisi yoktur. Hasta aynı gün içinde sosyal hayatına devam edebilir.

 

Mide botoksu tedavisinde yaklaşık 5-6 aylık süreç içinde 15 ila 20 kilo arasında kayıp oluşabilir. Mide botoksunun ardından kilo kaybının miktarı ve süresi, kişinin genetik özellikleri, yaşı ve yeme alışkanlıklarına bağlı olarak değişkenlik gösterir. Mide botoksu sonrasında kilonun korunması açısından özellikle hastanın yemek yeme alışkanlıklarına yeni bir sistem getirmesi büyük önem taşımaktadır. 

 

Mide Botoksu Sonrası Beslenme

 

Mide Botoksu yapılan hastalarımızda  beslenmesinde ilk üç gün sıvı beslenme uygulanır. Sıvı diyette sebze çorbaları, tam yağsız ve laktozsuz süt, tüm sıvılar  şekersiz az kalorili ve gazsız olmalıdır, Çay, kahve ve bitki çayları şekersiz  tüketilmedir. Alkol alınmamalıdır çünkü yüksek kaloriden dolayı yağların  erimesini engeller. İlk hafta sıvı ve yumuşak beslenmede ilk üç gün uyguladığımız gıdalara ek olarak yoğurt (yağsız süzme yoğurt protein kaynağı açısından önemli) az yağlı haşlama et suyu ve koyu kıvamlı çorbalar tüketebilir

 

profesyonel ekibimizle

size destek olmak için buradayız

Copyright www.drilkersonmez.com ©2021 Tüm hakları saklıdır. İzinsiz kopyalanamaz, yayınlanamaz.