isobez bdot copy
OP. DR. İLKER SÖNMEZ
CERRAHİ KLİNİĞİ

Obezite Tedavileri

Mide Balonu

Mide balonu , ameliyat dışı zayıflama yöntemleri içinde en etkin olanıdır. Mide içine endoskopi ile yerleştirilen balonlar , şişirilerek mide hacmi azaltılır. Böylece kişinin yeme hacmi ve acıkma sıklığı azaltılır. Altı aylık standart balonlar , senelik ayarlanabilir balonlar ve endoskopisiz uygulanan yutulabilir balonları hastalarımıza uyguluyoruz.

 

 

Balonların yerleştirilmesi , ayarlanması ve çıkarılması endoskopi ile yapılır. Sedasyon alan hasta işlemi hissetmez yada hatırlamaz.

 

İşlem süresi 15-20 dakikadır. İşlemden yarım ila bir saat sonra hasta taburcu edilir. 

 

Birkaç günlük alışma süresinde midede geçici kramplar oluşabilir. Uyguladığımız balon işlemi öncesi rutin ilaç tedavisi ile alışma dönemi etkileri çok daha hafif geçmektedir. Ayarlanabilir balonlarda bulantı, kusma , kramp , ağrı oranı çok daha düşüktür. Zayıflamak istiyorum diyen hastalarımız için en çok tercih ettiğimiz yöntemlerdendir.

 

 

 

Sıkça Sorulan Sorular :

    1. Balon patlar mı?

Balonun patlaması söz konusu değildir. Oluşabilecek delinmelerde sadece sızdırma yapar . Şişirmekte kullandığımız boyar madde idrarı maviye boyar ve hastanın sızıntıdan haberi olur.  Boyar maddenin sağlığa hiçbir zararı yoktur. Endoskopi ile balon çıkarılır.

    2. Sağlık güvencesi balon uygulamasını kapsıyor mu?

Özel yada devlete ait sağlık sigortaları balon işlemlerini karşılamamaktadır.

    3. Ameliyat olmam gerekiyor mu?

Balonun takılması , ayarlanması ve çıkarılması endoskopi ile yapılır. Herhangi bir ameliyat gerektirmez. Endoskopi olmak istemeyen hastalarımız için yutulabilir balon uygulaması yapmaktayız.

    4. Mide balonunda Yaş sınırı nedir?

Alt yaş sınırımız gelişme geriliği olmaması kaydı ile 18 dir. Üst yaş sınırı , sağlık durumu engel olmadığı sürece, yoktur.

    5. Mide balonunda kilo sınırı nedir?

*Uygulama kiloya göre değil boya göre kilonun oranı ile hesaplanan vücut kitle endeksine göre yapılmaktadır. Balon uygulamasında kitle endeksinin üst sınırı yoktur .

*Endeksi 30-35 arasında olanlara mide balonu tavsiye ediyoruz.

*35 üzerinde yandaş hastalığı olmayanlara mide balonu , kilo ile ilişkili ciddi yandaş hastalığı olanlara obezite cerrahisi öneriyoruz. Ameliyat olmak istemeyen hastalara mide balonu takılabilir.

*Endeksi 40 üzerinde olan morbid obez hastalarımıza öncelikle obezite cerrahisi , ameliyat olmak istemiyorlarsa mide balonu öneriyoruz.

    6. Emziren annelere mide balonu takılır mı?

Öncelikle emzirme döneminin bitmesinden sonra takılması en idealidir. Ancak kilo ile ilgili yandaş hastalıkları olan annelere bebekleri 6 aylık olduktan sonra ve ek besin alabiliyorsa uygulama yapılabilir.

    7. Balon çıkarıldıktan sonra kilo alır mıyım?

Balon sonrası kilo verildikten sonra insülin direnci düşer , bu da iştahın azalmasına sebep olmaktadır. Balon çıkarıldıktan sonra hastanın kilosunu korumak için gene de farkındalıkla beslenme ile kilo korumaya dikkat edilmesi gerekmektedir.            8. Balon ikinci defa takılır mı?

Mide balonu belli aralıklarla tekrar uygulanabilir.

    9. Ayarlanabilir balonun farkı nedir?

Ayarlanabilir balonda , sabit hacimli balonlardan farklı olarak ilk başlangıçta az miktarda şişirilmesi ile bulantı ve kusma en aza indirgenir, alışma dönemi konforlu geçer. Daha sonra vücudun uyum sağlaması sonucu kilo vermede durma olursa şişirilerek kilo vermenin devamı sağlanır. Standart balonlar 6 ay kalabilmekteyken ayarlanabilir balonlar bir seneyi aşkın süre midede kalabilir ve yaklaşık iki kat kilo vermeyi sağlayabilir.

     10. Mide balonu ile ne kadar kilo veririm?

Senelik ayarlanabilir balon ile ideal kilonuzun üzerinde olan kilo fazlasının yaklaşık %58-60 oranında miktarını bir senede verebilirsiniz. Gene de balonun başarısı hastanın farkındalıkla beslenme programına uyumu ile yakından ilişkilidir.

mİDE BALONU

profesyonel ekibimizle

size destek olmak için buradayız

Copyright www.drilkersonmez.com ©2021 Tüm hakları saklıdır. İzinsiz kopyalanamaz, yayınlanamaz.