isobez bdot copy
OP. DR. İLKER SÖNMEZ
CERRAHİ KLİNİĞİ

Lazer Tedaviler

Anal Fistül Tedavisi

Perianal fistüllerin çoğu makat çevresindeki salgı bezlerinin iltihaplanmasıyla başlar. Anal fistül hastalarında genelde öncesinde anal apse öyküsü bulunmaktadır. Anal apsede doğru müdahale hekim tarafından boşaltılmasıdır. Kendiliğinden patlayan apse tam boşalmadığı için içerde cerahat kalır. Ancak hastanın makatta ağrı, makatta kanlı kokulu akıntı şikâyeti belirgin azaldığı için hasta iyileştiğini düşünüp normal yaşamına devam eder.

 

Makat kasları içinde kalan iltihap , makat kasları arasındaki boşluklardan faydalanarak kendine çıkış noktası arar. Bu çıkış noktası makat bölgesinin etrafında oluşan deliktir. Bu delikten sürekli olarak iltihap, sarı kokulu veya kanlı akıntılar gelmeye başlar. Bu oluşuma anal fistül denir.

 

 

Anal fistüller günümüzde hala doktorlar için zorlayıcı hastalıklardır. Tekrarlama olasılığının yüksektir. Anüs çevresindeki kaslarla yakın ilişkisi nedeniyle dışkı tutma fonksiyonları ile yakından ilişkilidir. Bu yüzden tedavi için yapılacak işlemlerin çevre dokulara en az zarar verecek şekilde yapılması gereklidir. Lazer tedavisi ile bu mümkündür.

profesyonel ekibimizle

size destek olmak için buradayız

Copyright www.drilkersonmez.com ©2021 Tüm hakları saklıdır. İzinsiz kopyalanamaz, yayınlanamaz.